Działania

Wydarzenia w latach 2014-2018

Osiedlowe festyny rodzinne

Od 2014 roku organizuję doroczny festyn rodzinny pod nazwą „Dzień Starego Sosnowca”. Stałym miejscem imprezy jest skwer przy ulicy Piłsudskiego i Ordonówny.  Jest to bardzo dobry sposób na ożywienie życia dzielnicowego oraz międzypokoleniową integrację. Po sugestiach mieszkańców od 2017 roku festyny odbywają się również w Śródmieściu (na osiedlu Stulecie), gdzie wspólnie z wolontariuszami mamy nadzieję zagościć na dłużej.

Strefa Aktywności Rodzinnej

Dzięki determinacji wielu osób projekt mojego autorstwa zwyciężył w I edycji budżetu obywatelskiego. Wspólnie zdobyliśmy 230 000 złotych dla naszego osiedla! Projekt budowy Strefy Aktywności Rodzinnej na osiedlu Ordonówny zakładał między innymi: budowę placu zabaw, stworzenie siłowni „pod chmurką”, instalację nowych ławek oraz stołów do gry w szachy, a także wydzielenie nowych miejsc parkingowych. Inwestycja została oddana w 2015 roku.

Uporządkowanie skweru na osiedlu Piastów

Po prośbach kilku osób wystosowałem pismo ws. uporządkowania skweru w pobliżu przebudowywanego przejścia podziemnego na osiedlu Piastów. Początkowo otrzymaliśmy od prezydenta odpowiedź odmowną. Nie złożyliśmy broni i ostatecznie finał starań o uporządkowanie skweru (a przynajmniej jego fragmentu) okazał się pozytywny! Późną jesienią 2017 roku na terenie między przystankiem a ulicą Kierocińskiej powstały nasadzenia oraz nowa ścieżka.

Rewitalizacja skweru przy Piłsudskiego

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń Starego Sosnowca w 2018 roku! Za namową mieszkańców w IV edycji budżetu obywatelskiego zgłosiłem projekt modernizacji skweru przy ulicy Piłsudskiego i Ordonówny (obok sklepu Lewiatan). W planie są m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, nowa nawierzchnia alejek, wymiana latarni i budowa wybiegu dla psów oraz montaż stojaków dla rowerów. Koszt projektu to 272 305 zł.

Dzień Kobiet

Każdego roku 8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet organizuję akcję informacyjną dla mieszkanek Śródmieścia, Sielca oraz Starego Sosnowca. Dotychczasowe przedsięwzięcia dotyczyły między innymi ochrony praw kobiet, ratyfikacji konwencji antyprzemocowej, profilaktyki raka szyjki macicy czy konsultacji istotnych spraw osiedlowych oraz miejskich. Ponadto każda Pani otrzymuje drobny upominek w postaci wiosennego tulipana.

Zmiana trasy autobusu 723

W wyniku spotkania z mieszkańcami Starego Sosnowca oraz Pogoni powstał pomysł zmiany trasy linii autobusu 723 (relacji Zagórze-Centrum-Pogoń), tak aby obsługiwał on dodatkowo przystanek Stary Sosnowiec Odrodzenia. Wspólnie z radnym Wojciechem Nitwinko złożyliśmy stosowną propozycję i doprowadziliśmy sprawę do końca. Dzięki temu Stary Sosnowiec zyskał kolejne połączenie autobusowe. Co ważne dla pasażerów z innych dzielnic – czas trasy autobusu nie uległ zmianie.

Parking przy przedszkolu nr 15

Druga i trzecia edycja budżetu obywatelskiego była okazją do gruntownego remontu parkingu między przedszkolem nr 15 a blokiem Kilińskiego 4-4c. Projekty mojego autorstwa zyskały sympatię sosnowiczan i na początku 2018 roku zakończyła się dwuetapowa modernizacja. Parking całkowicie zmienił swoje oblicze kosztem 375 807 zł, które wspólnie wywalczyliśmy. Dzięki modernizacji zyskaliśmy także kilka dodatkowych miejsc do parkowania oraz wyremontowany chodnik wzdłuż bloku wraz z nowymi stanowiskami pod kontenery.

Naprawy dróg i chodników

W ostatnich latach wielu mieszkańców naszego miasta zgłaszało się do mnie z prośbą o pomoc w naprawie drogi, chodnika czy parkingu. Pomimo wielu inwestycji, infrastruktura drogowa w Sosnowcu w dalszym ciągu jest w bardzo złym stanie, zwłaszcza w zakresie dróg osiedlowych. Dzięki skutecznym interwencjom u odpowiednich służb udało nam się jednak przynajmniej w drobnym stopniu poprawić komfort pieszych i kierowców.

Stowarzyszenie Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu

W 2014 roku zainicjowałem powstanie stowarzyszenia absolwentów II LO w Sosnowcu, którego prezesem byłem do 2018 roku. Jest to organizacja dla wszystkich osób, które chcą uczestniczyć w życiu szkoły, spotykać znajomych z dawnych lat oraz podtrzymywać tradycję i historię Plater. Dzięki wspólnemu wysiłkowi pokoleń Plateran można także w wydatny sposób wspierać obecną społeczność szkolną.

Sosnowiec na Facebook’u

Jako miłośnik historii Sosnowca prowadzę w portalu Facebook strony „Stary Sosnowiec” oraz „Miejsca w Sosnowcu, o których nie miałeś pojęcia”. Stały się one platformami wymiany zdjęć, ciekawostek i najnowszych wydarzeń dotyczących naszej dzielnicy oraz miasta. Staram się przypominać czytelnikom wiele ważnych oraz interesujących zakątkach dawnego Sosnowca, ale także odkrywam jego – czasami niedostrzegalne – dzisiejsze piękno.

Informator Dzielnicowy

Od 2016 roku wydaję gazetkę dzielnicową  – Informator, w którym przybliżam mieszkańcom najważniejsze wydarzenia, mające miejsce w Starym Sosnowcu i Śródmieściu. Prezentujemy także planowane inwestycje oraz konsultujemy propozycje dla dzielnic, które powstają w urzędzie. Dzięki zgłoszeniom czytelników udało się skutecznie interweniować w wielu sprawach osiedlowych. Stałym punktem broszury jest także dział z ciekawostkami dzielnicowymi. Dotychczas starałem się wydawać jeden numer na kwartał.

Sekundniki na skrzyżowaniach

Zastosowanie proponowanego rozwiązania pozytywnie wpłynie na płynność ruchu pojazdów, a co za tym idzie zwiększy przepustowość skrzyżowań bez wydłużania czasu trwania światła zielonego. Sekundniki stanowią wygodne rozwiązanie zarówno dla kierowców jak i dla pieszych. Stosowny wniosek z prośbą o montaż urządzeń na sosnowieckich skrzyżowaniach złożyłem już w 2015 roku, jednak moja propozycja nie zyskała aprobaty władz miasta z powodu braku technicznej możliwości ich instalacji.

Parking przy Jagiellońskiej

W 2015 roku na prośbę jednej z mieszkanek ulicy Jagiellońskiej interweniowałem w sprawie samowolki dyrekcji Zespołu Szkół Elektronicznych. Nowy parking w pobliżu szkoły został opatrzony tabliczką, zakazującą jego użytkowania osobom spoza placówki. Było to kompletnie bez sensu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i nocnych. Ostatecznie udało się wypracować rozwiązanie – po godzinach pracy nauczycieli, parking jest otwarty dla każdego.

 

Wydarzenia sprzed 2014 roku

Konkurs Wiedzy o Polityce
Jako jeden z pomysłodawców – wspólnie z kolegami i koleżankami z FMS – organizowałem zawody dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w celu popularyzacji wśród młodych ludzi aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym. Odbyły się już dwie edycje konkursu. Do współpracy w formie patronatu zaprosiliśmy ówczesnego Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Adama Gierka oraz Radych Rady Miejskiej w Sosnowcu Wojciecha Nitwinko oraz Tomasza Niedzielę. Zwycięzcę ostatniej edycji wysłaliśmy nawet – wspólnie z prof. Gierkiem – do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Bezpieczne wakacje
Uświadamianie młodych mieszkańców Sosnowca w kwestii antykoncepcji to jeden z priorytetów organizacji, do których należę. Z tego powodu co roku, przed rozpoczęciem wakacji, rozdawałem przechodniom na Placu Stulecia prezerwatywy.

Mistrzostwa Starego Sosnowca
Sport sprzyja zdrowiu, a zdrowa rywalizacja ułatwia funkcjonowanie w życiu społecznym. Oba te obszary mogą być świetnie realizowane dzięki osiedlowym zawodom sportowym. Z mojej inicjatywy w 2014 roku odbyły się Mistrzostwa Starego Sosnowca, czyli amatorski turniej piłki nożnej. Pierwsza edycja znalazła zainteresowanie 120 uczestników.

Sosnowiec CUP 2014
Wielką frajdę sprawiło mi bycie jednym z organizatorów cyklu turniejów piłkarskich amatorów Sosnowiec CUP 2014. Do zawodów przystąpiło 30 drużyn z całego miasta, a dwie spośród czterech rozgrywek eliminacyjnych odbyły się na nowym kompleksie boisk „Elektronika” przy ulicy Jagiellońskiej. Wielki finał (z udziałem 16 najlepszych ekip) miał miejsce na boiskach treningowych Stadionu Ludowego, w kompleksie treningowym Zagłębia Sosnowiec przy Kresowej. W ostatnim meczu zmierzyły się drużyny KS Juliusz z OKS Młoda Daleka i to drużyna z naszej dzielnicy okazała się zwycięzcą zawodów!

ObywateleSosnowiczanie.pl
Jesienią 2013 roku wystartował nowy projekt mojego pomysłu. Ma on za zadanie stworzyć mapę pomysłów na rozwój Sosnowca. Dzięki stronie www.obywatelesosnowiczanie.pl każdy, kto wie co należy poprawić w naszym miejskim otoczeniu, może bez problemu podzielić się swoim pomysłem z innymi. Interaktywna mapka pozwala na podejrzenie propozycji innych osób oraz głosowanie na najlepszą zmianę w naszym mieście. Mam ogromną przyjemność być głównym koordynatorem tego projektu, ponadto odpowiadam również za kontakty z pomysłodawcami z centralnych dzielnic miasta. Dzięki stworzeniu bazy pomysłów na Sosnowiec, będzie mi o wiele łatwiej dostosować swoje działania do potrzeb mieszkańców. W ciągu 5 lat istnienia portalu kilkanaście zgłoszonych pomysłów doczekało się realizacji!

Rok Edwarda Gierka
Na początku 2013 roku (styczeń-kwiecień) byłem jednym z inicjatorów obywatelskiego projektu uchwały Rady Miejskiej w Sosnowcu ws. ustanowienia w Sosnowcu roku 2013 rokiem Edwarda Gierka. Wspólnie z innymi wolontariuszami zebraliśmy ponad 2 tysiące podpisów mieszkańców naszego miasta. Jako przedstawiciel wnioskodawców osobiście uzasadniałem przed Radą Miejską projekt uchwały. Niestety Rada odrzuciła uchwałę.

Wakacyjna aktywność zawodowa
W ramach działań Federacji Młodych Socjaldemokratów przeprowadzałem badania, których przedmiotem było zjawisko podejmowania przez sosnowieckich maturzystów pracy zarobkowej w okresie wakacji 2012 roku. Chcąc poznać i zrozumieć problematykę podejmowania zatrudnienia przez młodzież w Sosnowcu, przepytaliśmy kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki ankiet zostały opracowane w formie raportu, którego jestem współautorem. Raport: Wakacyjna aktywność zawodowa młodzieży

Referendum ws. wieku emerytalnego
W lutym i marcu 2012 roku cała Polska żyła próbami przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, w którym mieszkańcy mogliby wypowiedzieć swoje zdanie ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Jako zwolennik demokratycznego podejmowania tak ważnych dla obywateli decyzji, wziąłem czynny udział w akcji zbierania podpisów. Materiał wideo: Zbiórka podpisów ws. referendum

Gramy dla powodzian
Po katastrofalnych w skutkach powodziach wiosną i latem 2010 roku wraz z grupą znajomych oraz Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach zorganizowaliśmy serię koncertów charytatywnych dla poszkodowanych. Do pomocy udało nam się namówić gwiazdy takie jak Rahim, Cree czy Tomato. Akcja zbiórki pieniędzy dla mieszkańców Bierunia zakończyła się pełnym sukcesem. Plakat promujący finałowy koncert: Gramy dla powodzian

Ponadto bardzo silnie wspierałem organizację m.in. konferencji naukowych: „Lewica w Zagłębiu Dąbrowskim” (wspólnie z Wyższą Szkołą Humanitas oraz Stowarzyszeniem „Kuźnica”) oraz „Student Shale Days” (w ramach działalności studenckiego Koła Naukowego Geofizyków „GEOFON”), akcji ekologicznej „Radni sprzątają Sosnowiec”, turnieju bowlingowego z okazji Dnia Dziecka, Mikołajek dla najmłodszych sosnowiczan oraz pikników rodzinnych Radych Rady Miejskiej w Sosnowcu Wojciecha Nitwinko i Tomasza Niedzieli.